Med solceller på taket går man hela vägen från att endast vara energikonsument till att vara en producent av elektricitet. Ett annat sätt att nyttja solens energi går via solfångare som generar värme. Solvärme – solfångare genererar värme. Solel – solceller genererar elektricitet.
Solcellstekniken för elproduktion vinner allt större marknad, och det bästa av allt är att solceller har blivit mer prisvärda. Villatidningen har undersökt utvecklingen kring solceller för egen elproduktion utifrån villaägarens perspektiv.
Principiellt kan sägas att nästan alla typer av byggnader är lämpade för att nyttja solens energi för att täcka en stor del av energibehovet. Med moderna lågenergihus är det till och med möjligt att med hjälp av solenergi producera mer elektricitet än vad man förbrukar, sett utifrån årsbasis. Oavsett om man bor i ett äldre hus eller i en ny villa lönar det sig att minska sitt beroende från externa energileverantörer. I fritidshus utan anslutning till elnätet lagrar man den egenproducerade elen i batterier.
Ovanstående påstående bekräftas när Villatidningen intervjuade solenergiexperten Andrew Machirant på organisationen Svensk Solenergi.
-Återbetalningstiden för en solcellsanläggning med en kapacitet på 8 kWh idag kan pressas till 5 – 6 år. Förutsättningen för detta är dock att man som investerare förhandlar fram det bästa priset för solcellsanläggningen. Generellt sett har priserna gått ner 30 – 40% på solceller och utrustning. Dessutom fungerar tekniken bra, säger Andrew Machirant.
Om man behöver byta takbeläggning kan solcellspaneler vara en effektiv lösning i form av ett heltäckande kraftverk på taket. Dagens moduler är dessutom lättare att integrera i ett befintligt tak.
Solcellstödet på 45% av investeringskostnaden gäller år 2012 ut. I ett samtal med Energimyndighetens Andreas Gustafsson får vi reda på att antalet ansökningar om solcellsstöd är många. Kön till stödpengarna är lång. – Man får hoppas att regeringen anslår mer pengar. Det vore bra att fortsätta stimulera investeringarna. Det som diskuteras är att det i framtiden ska kunna gå att kvitta den el man producerat mot den man köper in. Där återstår dock en del skattetekniska problem att lösa, menar Andreas Gustafsson.
Rotavdrag med 50 % av arbetskostnaden kan nyttjas om pengarna inte räcker till solcellstödet. Rotavdrag i kombination med tuffa prisförhandlingar med leverantören kan ge en acceptabel ekonomi för satsningen. Rotavdraget gäller även installationskostnaden av solfångare för värmeproduktion.
Så säljer du egenproducerad el:
Kontakta din elnätleverantör för tillstånd. Nätleverantören installerar en elmätare som mäter i båda riktningarna. Sälj elektriciteten till det elbolag som betalar bäst.
Har du frågor kring solceller eller solfångare: Länsstyrelsen svarar på frågor om stödet. Energirådgivarna svarar på frågor om teknik och leverantörer. Energimyndigheten svarar på specifika frågor om föreskrifter och fördelning av medel.
Bra info om solenergi:
Mer info kan också hittas hos länsstyrelsen i ditt län.